Yaklaşık olarak 10-15 yıl kadar önce de emlakçılık yapabilmek için m2 şartı ve emlakçıda bulunması gereken araç gereçler konusunda da şimdiki ile benzer istekler vardı. Hatta otomobil bulundurma şartı da vardı, internet ağı, pusula, biri pazarlık odası olmak üzere 2 bölümden oluşan en az 30m2lik işyeri ölçüsü şartı da vardı. O zaman bunları oda (dernek) istiyordu. Şunu söylemeliyim ki biz 1990 yılından bu yana bir kere denetlendik ki bu denetlemenin de bağlayıcılığı yoktu. O zaman m2'si 30'dan küçük olan emlakçıların birçoğu emlakçılar odasına tepki olarak İstanbul ticaret odasına geçtiler. Benim gibi bazı kuruluşlar tüm istenenleri yerine getirdikleri halde bir daha denetlenip kontrol edilmediler. Yeni açan emlakçılara belge verilirken bizden istedikleri teknik şartlar onlara iletilmedi ve onlar bir daha denetlenmedi.

Bu yasa birçok açıdan doğru bir yasa değil. Emlakçıların eğitilmesi ile ilgili bir itirazım yok. Ancak bugün eğitim veren kurumların birçoğu 2000'li yıllarda kurumsallaşmayı deneyen ve zincir firma olmaya çalışan emlak büroları. Eğitim verenler ise tapu emeklisi memurlardan, emekli hukukçulardan ve eski emlakçılardan ibaret kimseler. Benim tanıdığım ve bu işi kendisi bile bilmediği halde eğitim veren birçok lisans mezunu da var aralarında. Öncelikle emlakçılık eğitimi için mesleki tecrübesi olan bir kimsenin pazarlama eğitimi vermesi gerekiyor. Daha sonra pazarlama dersinin "beden dili" eğitimi veren bir uzman tarafından desteklenmesi gerekiyor ve son olarak kursiyerlerin sanal âlemde nasıl pazarlama yapabileceklerini anlatan bir SEO' nun bu konuyu taçlandırması gerekiyor. Düşünün ki bu kadar ek bölüm sadece pazarlama alanına ait. Daha tapu devri konusundan, sözleşme tanzimi konusunda ve daha birçok konuda eğitim verilebilecekken çıkan yasa da emlakçıların tapu sistemine giriş hakları bile yok. Varsa yoksa matbu sözleşmeler ile mesleğin yazışmalarını tekelleştirmek, m2 şartı, araba şartı. Yahu eğitimli ve tecrübe sahibi bir emlakçının arabası yoksa emlakçılık yapamayacak mı bundan sonra? Ya da kendi ofisi 29 m2 diye başka bir ofis mi kiralayacak? 4 yıllık üniversite mezunu biri emlakçılık müşaviri olmak için neden 4 sene daha okusun? Neden bir sınavla üniversite mezunlarına "yeterlilik" şartı eklenmiyor? Neden diğer mesleklerden istenmeyen şartlar bizim sektör için elzem olsun ki?

Fatih emlak olarak düşüncemiz, yasa böyle çıkacaksa hiç çıkmasın daha iyi. Bankaların bile dâhil olduğu “takbis” sistemine giriş yapılmayacak kadar güvensiz, eğitimsiz ve tecrübesiz sayılan emlakçılar bir müşavir olmak için okudukları 4 yıllık diplomalar hiçe sayılacak, yeniden mesleki anlamda 4 yıl daha okuyacaklar ve müşavir olacaklar! Acaba bugün devletin en üst kademelerinde bulunan yöneticiler için bu kadar eğitim şartı aranmış mıydı? Ayrıca neredeyse her ilin bir odası var acaba bu taslağı hazırlayanlar odalar ile bir görüşme gerçekleştirdiler mi?
Mesleki yeterlilik belgesi: Kurumda böyle bir belge yok. Kuruma sorduğunuzda böyle bir belge için çalışma yapıldığını ancak hal hazırda böyle bir belgenin olmadığı söylüyorlar. Eğer kastedilen “mesleki eğitim programı” belgesi ise zaten odaya bağlı emlakçılar bu kursu aldılar ve bu belgeye sahipler.
Ayakçılar ve kayıt dışı çalışanlar için: hiçbir yaptırım söz konusu değil!
Emlak oranlarının düşmesi: önemli değil. Piyasada kayıt dışı çalışanlar ve ayakçılar çekilirse mevcut pazardaki olası sürüm biz emlakçılara yetebileceğinden komisyon oranlarındaki indirim bizi yıpratmaz. Ancak bilinmelidir ki kurumsal gayrimenkul işleri yapanlarda dâhil olmak üzere piyasa %3 komisyon ödeyen zaten yok. Kira komisyonlarında yıllık kira bedelinin %12 si yerine bir kira karşılık istenmesi o kadarda sorun değil. Zaten bir kira bedelinden fazlasını kimse ödemiyor. komisyon bedelini hem alıcı hem de satıcı ödesin dayatması doğru bir yaklaşım değil. Böyle bir bedeli mal sahipleri asla ödemezler. Bu durumda emlakçı bir kira bedelinin yarısını alıp aldığı bedelin 1/5’ni de vergi olarak öderse nasıl geçimini sürdürebilir?
Özetle ricamız : Mesleki sorunların çözümüne katkı sağlamayacak yasa tasarısını askıya almanız.