Günlük daire kiralamanın turizme ve konaklama sektörüne katkı sağlayan bir yenilik olup olmadığı tartışılıyor. Kimilerine göre ,eğitimsiz ve sektörden bihaber ev sahipleri ya da işletmeciler (elbette hepsi değil) olumlu bir katkı sağlamak şöyle dursun ;konuklar açısından son derece olumsuz durumlara neden olup, kayıt dışı olmanın verdiği rehavetle otelcileri de zor durumda bırakıyorlar.

Konuklar açısından bakıldığınıda ise “ev konforu” sağlayan ve otele göre daha ekonomik fiyatlar sunabilen bu yeni alternatif konaklama anlayışı, özellikle yerli ve Ortadoğu kaynaklı turizme önemli katkılar sağlamaya başladı. Ancak iş “daireni yıllık verip bağlama,yazın günlük ver, 3 katı para kazan” modeline dönünce isteyen herkesin basitçe yapabileceği önemli bir gelir kapısı haline geldi. Giderek artan güvenlik sorunları , kayıtsız konaklamanın yarattığı” tercih sebebi olma” durumunun da eklenmesi ile pazarda önemli bir huzursuzluğa sebep olduğunu söyleyebiliriz.

2016 ve 2017 yılında meydana gelen üzücü olayların kayıtsız ve kimlik bildirimi yapılmayan bu tarz evlerde zemin bulduğun anlaşılması ile artık Türkiye’de,gerekli düzenleme yapılmaz ise, bu iş modeli için kaçınılmaz son gelmiş gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl ruhsatları olmasa dahi “kimlik bildirim” kapsamına alınan “günlük kiralık daireler” için 2018 yılı itibariyle “ apart otel” ruhsatı alma zorunluluğu getirildi ve söz konusu ruhsatı alamayanlar birer birer kapatılmaya başlandı. Bu düzenleme ile özellikle az sayıda daireyi günlük olarak kiraya verenler için bu iş modelini devam ettirme şansı da kalmadı.

Dünyada da işler değişmeye başladı

Örneğin A.B.D’de bazı bölgelerdeki mesken amaçlı binalarda, kat maliklerinin konut amaçlı kullandığı apartman dairelerinin belli bir sayıda olması durumunda aynı binada günlük daire kiralaması için 30 günden az konaklama yapılmasına izin verilmiyor. Dünyanın pek çok ülkesi bu alternatif konaklama yöntemini temelde “kayıt dışı” olmak nedeniyle artık daha yakın gözetime almaya başladı.

Medium'da yayınladığım yazının devamı ve orjinali

Tuna
emlakdanismani.org